Home Dom Jak dbać o porządek w domu, w którym mieszkają zwierzęta?

Jak dbać o porządek w domu, w którym mieszkają zwierzęta?

20
22

Słyszeliście już kiedyś, że: „Dom bez zwierząt jest jak ogród bez kwiatów”. Ja zdecydowanie się z tym zgadzam. U mnie w domu zwierzęta zawsze były traktowane jak członkowie rodziny. I choć przynoszą wiele radości, potrafią też nieźle nabałaganić. Na wszystko znajdzie się jednak odpowiednie rozwiązanie. Jak dbać o porządek w domu, w którym mieszkają zwierzęta?

Na ten moment nie wyobrażam sobie życia bez zwierząt w domu. Co prawda mieszka z nami już tylko papuga, ale niepilnowana umie wyrządzić całkiem sporo szkód. W domu rodzinnym mieszkałam jednak ze znacznie weselszą gromadką, która w najciekawszym momencie składała się z 3 psów i 3 kotów. Pewnie wyobrażacie sobie co mogłoby się dziać, gdyby przy takiej ekipie nie pilnować odpowiedniego porządku. Sierść, która potrafi znaleźć się wszędzie, rozsypany żwirek i błoto przynoszone do domu po spacerze, a to tylko początek długiej listy. Można jednak nad tym wszystkim zapanować.

Zmniejszenie ilości rozrzucanej sierści

W przypadku większych zwierzaków, które poruszają się po całym domu, warto ustalić regularne dyżury na czesanie. Zabieg ten wpłynie na ograniczenie ilości wypadającej sierści. W ten sposób znacznie mniej sierści będzie unosić się w domu i osadzać na meblach, dywanach i podłodze. Warto kupić wygodne i dobre szczotki. Również czesanie warto wykonywać co najmniej raz na tydzień, a jeśli czas pozwoli nawet częściej. Dzięki temu jest duża szansa, że uda się uniknąć codziennego odkurzania.

Na czas wyjścia z domu pomyśl o przykryciu kanapy dodatkową narzutą, którą później będzie można wytrzepać lub wrzucić do prania.

Błoto po spacerze

Na dobre powitaliśmy już jesień, więc problem błotnych śladów będzie teraz pojawiać się znacznie częściej. Choć w sklepach dostępne są buty dla psów, to przeznaczone są one raczej dla piesków mniejszych ras, które mają delikatne łapki i problem z chodzeniem po śniegu. Psie buty są też nie do końca praktyczne – ich założenie wcale nie jest takie proste, a w dodatku non stop ześlizgują się z psiej łapki, która nie została stworzona do noszenia butów. Dlatego najlepiej pozwolić psom spokojnie cieszyć się spacerem, a po powrocie do domu przystąpić do akcji czyszczenia. Przed spacerem zostaw przy drzwiach miskę z wodą, szmatkę i ręcznik. Ten zestaw pomoże Ci wyczyścić łapki zwierzaka po spacerze. Jeśli jednak na spacerze nie było błota, a pies po prostu zmókł, możesz od razu wytrzeć go ręcznikiem z mikro-fibry.

Czyste miejsce po jedzeniu

Zwierzaki podczas jedzenia potrafią rozlać wodę lub rozrzucić jedzenie z miski. Właśnie dlatego zadbaj o to, aby miski znalazły się w miejscu, które łatwo sprzątnąć, na przykład na kafelkach lub gresie w kuchni. Nie masz takiego miejsca w domu? To nie problem, wystarczy kupić specjalną matę, którą można położyć pod miskami. No i skoro mowa o jedzeniu, za każdym razem, gdy zwierzę kończy jeść od razu umyj miskę. Pozwoli to zapobiec rozwojowi różnych mikro-ustrojów, które potem mogą przedostać się do jego organizmu. Miski najlepiej myć w łazience.

Rozsypany żwirek

Jeśli posiadasz w domu kota, musisz mieć też kuwetę ze żwirkiem. Niestety jego drobinki często pozostają na kocich łapkach. Gdy na nie trafią potrafią wyruszyć w podróż po mieszkaniu wraz z kotem i w losowych miejscach osypywać się. Oczywiście jego największe ilości znajdują się w okolicach kuwety. Jak z tym walczyć? Przede wszystkim warto zdecydować się na zamykaną kuwetę, dzięki której kot nie da rady rozsypać żwirku. Przed wyjściem z kuwety warto umieścić specjalną chropowatą wycieraczkę, na której ewentualne drobinki żwirku pozostaną.

Jak sprzątać sierść?

Jeśli posiadasz w domu kanapy lub inne meble pokryte materiałem możesz pomyśleć o zakupie specjalnych wałków, które mają samoprzylepną powierzchnię. Gorzej jeśli sierść zwierzaka trafi w zagłębienia mebli, wtedy niezbędny może się okazać już odpowiedni odkurzacz, który pozwoli dostać się do trudno dostępnych miejsc. Sierść na podłodze łatwo można usunąć za pomocą odkurzacza z turbo-szczotką. Fajnym przykładem urządzenia, które jest dedykowane dla właścicieli zwierzaków jest odkurzacz Hoover Rhapsody. Model RA22PTG 011 producent opisuje jako urządzenie idealne do domów, w których mieszkają zwierzęta.

Hoover Rhapsody

Razem z odkurzaczem otrzymujemy kilka wymiennych końcówek: klasyczną turbo-szczotkę do czyszczenia dywanów, małą turbo-szczotkę przeznaczoną do zbierania sierści na przykład z mebli, szczelinówkę pozwalającą na dotarcie do każdego zagłębienia w meblach oraz szczotkę 2w1 do kurzu i mebli.

Odkurzacz do pełnego naładowania potrzebuje około 5 godzin. W pełni naładowana bateria pozwala na około 35 minut pracy urządzenia i spokojnie starczy na sprzątnięcie dużego domu. Odkurzacz jest bezprzewodowy, więc gwarantuje bardzo dużą swobodę w trakcie sprzątania. Rhapsody ma jeszcze jeden duży plus, nie wymaga kupowania specjalnych worków na śmieci.

Urządzenie zostało wyposażone w zbiornik na kurz, który możemy opróżnić na dwie metody. Pierwsza to przytrzymanie przycisku, i pochylenie odkurzacza nad kosz. Za pomocą kilku prostych ruchów możemy wysypać sierść do kosza i wrócić do odkurzania. Druga metoda, którą warto stosować po zakończeniu sprzątania polega na odkręceniu całego zbiornika. Pozwala to na dokładnie wysypanie śmieci oraz umycie pojemnika i filtra wstępnego.

Cały odkurzacz waży niecałe 3 kg, ale wagi tej zupełnie nie odczuwamy podczas sprzątania. Całość opiera się na podłodze. Rączka odkurzacza jest lekko pochylona, tak aby ułatwić sprzątanie. Przy uchwycie znajduje się specjalny przycisk, który włącza odkurzacz. Jeśli nie chcemy trzymać go przez cały czas potrzebny na sprzątanie domu wystarczy skorzystać z małej dźwigni umieszczonej obok, która powoduje, że urządzenie działa bez przerwy.

Jak utrzymać porządek w domu, w którym mieszkają zwierzęta?

Regularne czesanie, mycie łapek po spacerze oraz specjalne maty potrafią bardzo ułatwić zadanie.  Dobrym sprzymierzeńcem może okazać się też odpowiedni odkurzacz. Hoover Rhapsody posiada wszystkie niezbędne do tego końcówki i bardzo dobrze radzi sobie ze zbieraniem sierści. W dodatku zajmuje niewiele miejsca i jest znacznie wygodniejszy od klasycznego odkurzacza, który musimy ciągać za sobą.

Macie zwierzęta w domu? Jak radzicie sobie z utrzymaniem porządku?

20 COMMENTS

  1. Mam kota i psa i problem sierści oraz innego rodzaju zanieczyszczeń w domu nie jest mi obcy! Aktualnie rozkładamy się za odkurzaczem, bo nasz umarł śmiercią naturalną :/
    Dzięki za polecenie, z pewnością weźmiemy ten model pod uwagę!

  2. Ja mam psa na działce, którą ostatnio otrzymałam wraz z pupilem, choć tam nie mieszkamy. Jeździmy tam każdego dnia a pies ma swój ogródek dla siebie i w chwili obecnej nie przejmujemy się brudem w mieszkaniu.

  3. Mieszkajac jeszcze z rodzicami mielismy psa w domu. Latajaca wszwdzie siersc nam na nerwy dzialala.warto zainwestowac w tego typu odkurzacz. Do tego jest bardzo leciutki. Ja poki co zwierzat w domu nie mam (jeszcze) ale chce miec w przyszlosci pieska 🙂

  4. U mnie na stanie 2 psy i kot, cala 3 robi niezły bałagan. Dzięki nim nigdy mi się nie nudzi bo zawsze mam cos do sprzątnięcia 😉 Taki odkurzacz do zadań specjalnych bardzo by mi się przydał.

  5. Mój kot non stop rozsypuje żwirek, a niestety zamykana kuweta jej w ogóle nie pasuje. Na szczęście mam mały ręczny odkurzacz, który jest bardzo pomocny 🙂

  6. Roomba dobrze zbiera sierść – oprócz tego że zasysa do pojemnika na brud to jeszcze nawija na wałki które ma i sierść i włosy też. żwirek dobrze zbiera i piasek

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here