Jak wybrać kamerzystę na ślub?

Nagranie ze ślubu to niezwykła pamiątka, którą z pewnością nie raz będziecie pokazywać wszystkim znajomym, rodzinie czy kiedyś dzieciom. Oczywiście jeśli będziecie mieli to szczęście, że dostaniecie profesjonalnie wykonany materiał. Wybranie odpowiedniego kamerzysty nie jest jednak takie proste, a lista rzeczy na które należy zwrócić uwagę przy wyborze bardzo długa.

Muszę przyznać, że nie raz spotkałam się z nagraniami ze ślubów, które obok miłej pamiątki to nawet nie stały. Lista historii osób, które walczyły o jakikolwiek materiał na pamiątkę jest długa, a ta z powodami do wykręcania się przez kamerzystów jeszcze dłuższa. Niestety bardzo łatwo trafić na oszusta lub zwyczajnie osobę nieodpowiedzialną. Poniżej przedstawię Wam kilka punktów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze kamerzysty na ślub.

Cena usługi

Musicie mieć świadomość tego, że cennik profesjonalnego kamerzysty nie będzie się składał z niskich cen. Pamiętajcie jednak, że cena też nie świadczy o jakości usługi. Czasami uda się znaleźć początkującego kamerzystę, który za niską cenę wykona znacznie bardziej profesjonalną usługę niż ktoś doświadczony i znudzony zawodem. Niestety nie ma na to reguły, a stawki często są mocno zawyżane. Zazwyczaj cena takiej usługi zaczyna się od kwoty 2 000 zł, a rośnie wraz z listą usług dodatkowych bądź ilością kamerzystów dostępnych podczas wesela. Coraz popularniejsze stają się teraz też ujęcia z drona, za które ekipa z pewnością dodatkowo sobie policzy.

Doświadczenie kamerzysty i jego portfolio

Duże doświadczenie kamerzysty jest z pewnością dużym atutem. Jednak tak jak wspominałam wcześniej, może się okazać, że początkująca ekipa, która chce zbudować portfolio będzie w stanie przygotować znacznie ciekawszy materiał. Fajnie jeśli kamerzysta będzie mógł pokazać Ci kilka swoich pracy lub udostępnić namiary do osób, które korzystały z jego usługi w celu potwierdzenia, że film został przez niego wykonany. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, niektórzy w zamian za dodatkowe rabaty proszą o taką pomoc pary młode.

Opinie innych par młodych

Co prawda nie wszystkie opinie w Internecie należy traktować dosłownie, ale warto zwrócić na nie uwagę przy wyborze kamerzysty. Jeśli ktoś został wyjątkowo źle przez kogoś potraktowany z pewnością uprzedził innych o swoim problemie. Pamiętaj jednak, że każdy ma inny gust i kwestia oceny ująć czy montażu będzie już kwestią bardzo indywidualną. Martwiłabym się komentarzami typu: niedostarczenie materiału, brak najważniejszych scen czy utrudniony kontakt. Uważaj też na rekomendacje znajomych bo nie koniecznie muszą być one trafione. To, że wujek kolegi jest kamerzystą wcale nie oznacza, że odda Wam świetny materiał.

Sprzęt

To jedna z tych rzeczy, o które młode pary prawie nigdy nie pytają. Warto dowiedzieć się jakim sprzętem kamerzysta będzie nagrywać nasz ślub i wesele. Im nowsza i bardziej zaawansowana kamera tym lepszej jakości nagrania będziemy mogli się spodziewać. Niektórzy posiadają też dodatkowe kamery, które rozstawiają w okolicach parkietu, aby potem urozmaicić montaż. Jeśli kamerzysta od lat nie zmieniał urządzenia, a o nowościach z tej dziedziny niewiele wie to może jednak warto rozejrzeć się za konkurencją.

Forma umowy

Warto dokładnie zapoznać się z umową, którą kamerzysta będzie chciał podpisać. Jeśli sam nie posiada swojego wzoru, warto zapytać czy zgodzi się na umowę przygotowaną przez nas. Zadbaj o to, aby zawrzeć w niej następujące dane: jaki będzie łączny koszt zlecenia, jakie prace zostaną wykonane, data i miejsce realizacji, czas trwania nagrania, godzina zakończenia pracy oraz ewentualne kary w związku z niewywiązaniem się z umowy. Musicie być też gotowi na wpłacenie zadatku podczas podpisywania umowy. Jeśli zerwiecie umowę z Waszej winy zadatek przepadnie.

 

 

Film ze ślubu może być bardzo wartościową pamiątką dlatego koniecznie zadbajcie o to, aby usługę wykonywał ktoś godny zaufania. Przed podpisaniem ostatecznej umowy warto rozejrzeć się po konkurencji i porównać oferty. Nie bójcie się negocjować i zadbajcie o dobrą umowę!

3 KOMENTARZE

  1. Właśnie jestem na tym etapie i muszę przyznać, że to prawdziwa droga przez mękę. Widzisz ja na przykład nie pytałam o sprzęt jakim mają zamiar pracować, ale masz racje, że to bardzo istotny element, dziękuję za podpowiedź!

  2. OOO z kamerzystami czy fotografami to MĘKA!
    Trzeba uważać dużo jest oszustów, którzy robią masakrę pokazują nie swoje portfolio itp.
    Trzeba uważać!
    I bardzo dobrze mówisz trzeba pytać jaki sprzęt mają!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here