Strona główna News Odkryj magiczne Maroko. Egzotyka w zasięgu ręki

Odkryj magiczne Maroko. Egzotyka w zasięgu ręki

2
Odkryj magiczne Maroko. Egzotyka w zasięgu ręki
Artykuł sponsorowany

Położone w północno-zachodniej Afryce, Maroko, ze swymi długimi plażami, fortyfikowanymi portami rybackimi, bujnymi oazami i majestatycznymi Górami Atlasu, oferuje podróżnym niezwykle zróżnicowane krajobrazy i atrakcje. Odwiedźcie wspaniałe, starożytne miasta Fez, Meknes i Marrakesz, z ich zapierającymi dech w piersiach przykładami wczesnej architektury islamskiej i zrelaksujcie się na jednej z rajskich plaż, na wybrzeżu Atlantyku lub Morza Śródziemnego, a zrozumiecie, dlaczego tak wielu turystów wybiera Maroko na cel swej podróży. Podczas wakacji w Maroku, możesz odnieść wrażenie, że czas stoi tutaj w miejscu, a urocze nadmorskie wioski, kolorowe miasteczka, rozrzucone na zielonych wzgórzach i starożytne forty zabiorą Cię w podróż w czasie. Ten fascynujący kraj, przesiąknięty odwiecznymi zwyczajami i tradycjami, jest wyjątkowym połączeniem trzech światów i systemów kulturowych: europejskiego, afrykańskiego i arabskiego. Nic zatem dziwnego, że od wielu już lat Maroko przyciąga nie tylko turystów, ale również wszelkiej maści artystów: pisarzy, malarzy i filmowców, którzy znajdują tu niewyczerpane źródło inspiracji. Sprawdź zatem, co warto zobaczyć w Maroku i zaplanuj wyjazd: https://r.pl/maroko.

Największe atrakcje turystyczne w Maroku

Tętniąca życiem i ekscytująca medyna w Marrakeszu to kwintesencja wszystkiego, co turystom najczęściej kojarzy się z Marokiem i niewątpliwie jedna z tych atrakcji, które warto mieć na uwadze. Na obszar Starego miasta wchodzi się z rozległego placu Dżami al-Fana, który na początku XXI w. został wpisany wraz z całym zabytkowym centrum na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Historia powstania placu, jak również pochodzenie jego nazwy, nie są do końca znane. Uważa się, że nazwa oznacza „zgromadzenie umarłych” i ma nawiązywać do targu niewolników i egzekucji, jakie odbywały się tutaj jeszcze w XIX wieku. Obecnie na placu co wieczór odbywa się olbrzymi targ, na którym można kupić przeróżne wyroby i rękodzieło, zjeść specjały lokalnej kuchni i podziwiać występy kuglarzy, zaklinaczy węży i akrobatów. Na targu można również spotkać muzyków gnawa, berberyjskich opowiadaczy legend i domorosłych znachorów. Marrakeska medyna to fascynujący labirynt wąskich uliczek i sklepików, pozwalający choć na chwilę zasmakować kolorowego i hałaśliwego lokalnego życia.

Najsłynniejszym zabytkiem Marrakeszu jest Meczet Księgarzy, którego budowę rozpoczęto w 1147 r. Imponująca, wysoka na 69 metrów wieża meczetu widoczna jest z prawie każdego punktu w mieście. Wnętrze minaretu tworzy sześć, położonych jedna nad drugą, sal, a dookoła nich poprowadzona jest rampa, którą muezin dochodzi na balkon, skąd wzywa wiernych do modlitwy. Warto również zwrócić uwagę na ogromny, misternie zaprojektowany pałac el-Bahia i fascynującą nekropolię Sadytów, z bogato zdobionymi grobowcami dawnych władców.

Zdaniem niektórych osób, nowoczesna Casablanca nie może konkurować z egzotycznym urokiem Marrakeszu i Fezu, ale także w tym najbardziej europejskim z marokańskich miast znajdziesz wiele ciekawych miejsc i architektonicznych perełek. Stara medyna jest niezwykle urocza, a dzięki znacznie mniejszym rozmiarom jest łatwiejsza w nawigacji, niż jej odpowiedniki w innych miastach.  Najważniejszym zabytkiem i najbardziej charakterystycznym budynkiem Casablanki, jest górujący nad miastem olbrzymi Meczet Hassana II. Ten nowoczesny meczet, którego budowę zakończono pod koniec lat 90. XX w. znajduje się tuż za północnym krańcem medyny. Jest piątym co do wielkości meczetem na świecie, o powierzchni 2 hektarów i z najwyższym na świecie minaretem (210 m). Sala modlitewna może pomieścić 25 000 wiernych, a rozległy dziedziniec z rozsuwanym dachem kolejne 80 000. Każdy centymetr powierzchni meczetu pokryty jest zadziwiająco misternymi dekoracjami. A niewątpliwego uroku dodaje mu spektakularne położenie na samym krańcu skalistej zatoki nad Oceanem Atlantyckim.

Maroko może poszczycić się wieloma niezwykle pięknymi medynami, ale jednym z najbardziej malowniczych miejsc w kraju jest stara, portugalska dzielnica w Rabacie Kasbah les Oudaias. Jest to spokojna i niezwykła dzielnica, która – mimo tego, że znajduje się w samym sercu miasta, sprawia wrażenie miejsca odizolowanego od reszty świata. Wewnątrz murów tej XI-wiecznej fortecy, zbudowanej na malowniczym wzgórzu nad morzem, kryją się wąskie uliczki, przy których stoją schludne, biało-niebieskie domy w stylu andaluzyjskim. Panuje tu trudna do opisania atmosfera spokoju i starodawny czar. Co więcej, w odróżnieniu od obszarów starego miasta w Fezie i Marrakeszu, nie ma tu prawie żadnych turystów, więc zwiedzanie tego pięknego zakątka stolicy sprawia wrażenie, jakby ktoś otworzył przed Tobą bramę do tajemniczego świata, dostępnego tylko nielicznym.

Fez, od dłuższego czasu rywalizuje z Marrakeszem o miano miasta, w którym można doświadczyć najbardziej autentycznej atmosfery, charakterystycznej dla arabskich miast. Jest to niewątpliwie duchowa stolica kraju, która – pomimo pojawiających się, nowoczesnych akcentów, zachowała starodawny urok i majestatyczny wygląd Cesarskiego Miasta. Na każdym kroku znajdziesz tu wyjątkowe zabytki architektury islamskiej, a tutejsza medyna, Fes el Bali, jest jedną z najpiękniejszych w Maroku. Jednym z nielicznych obiektów sakralnych, do których zwiedzający mają wstęp, jest Medresa Bou Inania, zbudowana w połowie XIV wieku. Budynki szkoły kanonicznej noszą znamiona architektury mauretańskiej i zachwycają misternym wykończeniem.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj