Co oznacza jasność obiektywu?

Niedawno nauczyliśmy się co to jest ogniskowa i jaką spełnia w aparacie funkcje. Zamiast dalej przekopywać Google z pytaniami jak robić lepsze zdjęcia, pora odkryć kolejne tajemnice ze świata fotografii. Dlatego dziś opowiem o tym co oznacza jasność obiektywu?

 

Jasność obiektywu

Jest to jeden z bardzo istotnych parametrów opisujących obiektyw. Informuje nas o tym, jaka ilość światła zostanie przez niego przepuszczona do komory aparatu.

Jak jest oznaczona jasność obiektywu?

Oznacza się ją za pomocy liczb podanej zaraz po małej literce „F” czyli w postaci f/x. Gdzie x oznacza wartość maksymalnego otworu, który pozwala na wpuszczenie do aparatu największej ilości światła. Im liczba będzie mniejsza tym obiektyw będzie jaśniejszy. Na obiektywach często oznaczona w postaci 1: 1.4, czyli obiektyw o jasności f/1.4.

oznaczenie ogniskowej

Co to jest jasność obiektywu?

Jak wygląda to w rzeczywistości?

Możemy spotkać się z sytuacją gdzie obiektywy będą miały oznaczenie f/3.5-5.6 (na przykład najbardziej standardowy o ogniskowej 18-55mm). Będzie to oznaczać, że dla ogniskowej 18mm aparat będzie dysponował przesłoną f/3.5, a przy ogniskowej 55mm będzie to f/5.6.

Możemy trafić też na obiektywy, które niezależnie od ogniskowej będą oferować stałą przesłonę przykładowo f/2.8, będą one jednak znacznie droższe. Są to zazwyczaj obiektywy profesjonalne. Jasny obiektyw pozwoli nam wykonywać znacznie jaśniejsze zdjęcia niż ciemny – ot taka oczywistość 😊

Co oznacza jasność obiektywu?

Po co nam jasny obiektyw?

Dzięki jasnym obiektywom, możemy pozwolić sobie na znacznie krótszy czas naświetlania, potrzebny do osiągnięcia idealnie doświetlonego zdjęcia. Oznacza to też, że z jasnym obiektywem będzie nam łatwiej zrobić dobre zdjęcie nawet w trudnych warunkach oświetleniowych. W dodatku to właśnie jasność obiektywu czyli wartość przysłony pozwala na uzyskanie efektu rozmytego tła.

Jak to wygląda w praktyce?

Obiektywy zazwyczaj wyposażone są w mechanizm, która przy zmianie parametrów pozwala na regulacje. W zależności od wybranej wartości możemy liczyć na inną wielkość otwarcia przysłony. Bardzo dobrze pokaże to poniższa grafika:

Co oznacza jasność obiektywu?

Oba zdjęcia zostały wykonane przy takich samych warunkach oświetleniowych. Zdjęcie po lewej to przysłona f/1.8, zdjęcie po prawej to przysłona f/16. Potwierdza to też, że jasność obiektywu czyli wartość przysłony nie wpływa jedynie na jasność zdjęcia ale też jego głębie ostrości.

Mam nadzieję, że wiecie już co oznacza jasność obiektywu. Gorąco zachęcam do śledzenia bloga, aby nie pominąć żadnego z poradników. Już niedługo zapraszam na kolejny tekst z serii poradników fotograficznych. W razie pytań, nie bójcie się zostawiać ich w komentarzu!

3 KOMENTARZE

  1. Bardzo prosty opis, z pewnością pomoże zrozumieć te tajne dane tym co chcą zacząć swoją przygodę z fotografią. Ja już nie wyobrażam sobie dnia bez lustrzanki w ręku! 😀

  2. Kilka lat temu sporo fotografowałam, a tym wpisem przypomniałaś mi o moim ulubionym, dawno nie używanym Nikkorze 50mm f/1.8. Uwielbiałam nim robić zdjęcia, szczególnie portretowe, bo dawał fantastyczny efekt bokeh. Chyba czas do tego wrócić 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here